مندریوا

سال‌ها قبل یک توزیع لینوکس به نام Mandrake عرضه می‌شد که بعد از کش و قوس‌های فراوان و مشکلات قانونی و عوض کردن چند باره نام، شرکت سازنده آن یک شرکت برزیلی را خرید و نام مندریوا (Mandriva) را انتخاب کرد. در حال حاضر مندریوا چندین توزیع متفاوت را همراه با نام تجاری مندریوا عرضه می‌کند که عبارتند از: Free، One و Powerpack.

Free یک توزیع لینوکس است که محتوای آن کاملا آزاد است و پشتیبانی آن هم به صورت آنلاین و از طریق جامعه کاربران صورت می‌گیرد. One نیز یک توزیع رایگان است که قسمت‌هایی از آن از محتوای انحصاری (مانند درایور‌های سخت افزاری) تشکیل شده است. همچنین این توزیع به صورت Live است و قبل از نصب می توان از آن استفاده کرد. Pawerpack هم توزیعی است کاملا تجاری و غیر رایگان. برای استفاده از آن باید آن را خریداری کرد. این توزیع شامل ابزارهایی غیر رایگان است که با توافق مندریوا با سازندگان آن‌ها، این ابزارها فقط از طریق توزیع Powerpack و به صورت پولی عرضه می‌شود.

این توزیع همچنین دارای پشتیبانی رسمی نیز هست. چرخه ارایه توزیع‌های مندریوا از سال ۲۰۰۷ به صورت ۶ ماهه است و هر کدام از آن‌ها نیز با دسکتاپ‌ها یا مدیران پنجره متفاوت عرضه می‌شود. در ادامه به بررسی Mandriva One 2010 با دسکتاپ gnome می‌پردازیم.

همان‌طور که قبلا گفته شد، این توزیع به صورت Live است. بنابراین قبل از نصب می‌توان آن را امتحان کرد. از طریق آیکونی که در دسکتاپ آن قرار دارد می‌توان عملیات نصب را آغاز کرد. این عملیات گرافیکی است و قدم به قدم کاربر را برای نصب سیستم عامل پیش می‌برد. از دیگر خصوصیات این سیستم عامل این است که بسته‌های نرم‌افزاری در آن به شیوه RPM هستند. در واقع نگارش ابتدایی مندریوا که در آن زمان Mandrake نام داشت مبتنی بر RedHat بود و جای تعجبی نیست که این مدیریت بسته در مندریوا نیز باشد. یکی از تفاوت‌های چشمگیر این توزیع با سایر توزیع‌های لینوکس در Mandriva Linux Control Center آن است. وجود چنین ابزاری در یک توزیع لینوکس برای تازه کارها یک غنیمت به شمار می‌رود. تقریبا هر چیزی که مربوط به سیستم باشد را می‌توان از طریق این ابزار کنترل کرد. از جمله شبکه‌بندی، دیواره آتش، قفل والدین، سخت‌افزار و غیره. کار با آن نیز بسیار ساده و گرافیکی است بنابراین نیاز به داشتن دانش فنی عمیق از لینوکس برای تنظیم این سیستم عامل لازم نیست. نرم‌افزارها و برنامه‌های از پیش نصب شده‌ای نیز مانند مجموعه آفیس و برنامه‌های گرافیکی و غیره در آن وجود دارند که کار شمار را ساده خواهند کرد.

منبع: عصر ارتباط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.