پنجره های بسته یا درهای باز

در جهان رایانه مقایسه دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز به موضوعی دائمی تبدیل شده است. ویندوز معروف ترین سیستم عاملی است که مالکیت شخصی بر آن حاکم است. در مقابل لینوکس نامدارترین سیستم عاملی است که تحت نام سیستم عامل آزاد عرضه شده است. البته هر یک از نمونه های مختلف لینوکس بخش هایی منحصر به فرد دارد، اما می توان هسته اصلی (Kernel) آن ها را یکسان فرض کرد. در هر صورت مقایسه این دو سیستم عامل اصلا کار آسانی نیست.

در این جا برخی مشکلات این مقایسه بررسی می شود.
۱- لفظ لینوکس می تواند معانی مختلفی داشته باشد. گاهی از لینوکس به عنوان هسته مرکزی یک سیستم عامل یاد می شود. در صورتی که سیستم های عامل مختلف نیز با همین نام عرضه می شوند که مجموعه ای از هسته و توابع مختلف گرافیکی هستند.
۲- ویندوز و لینوکس نمونه های مختلفی برای کاربردهای مختلف دارند. دقیقا مشخص نیست که کدام یک از سیستم های عامل با هم مقایسه می شود و برای چه کاربردی در نظر گرفته شده اند.
۳- نسخه های مختلف هر یک از این دو سیستم عامل قیمت های متفاوتی دارد و مقایسه دو کالا که از نظر قیمت بسیار با هم تفاوت دارند به احتیاط و رعایت جوانب نیازمند است.
۴- سازندگان این دو سیستم عامل ادعاهای مختلف و متضادی دارند و گاهی نمی توان دو ادعای کاملا متفاوت را مقایسه کرد. به عنوان مثال یک کارخانه اتومبیل سازی ادعا دارد صندلی های خودروهایش بسیار نرم است و یک کارخانه دیگر ادعا دارد که خودروهایش بوق گوش نوازی دارد. حال چگونه می توان با همین دانسته ها تشخیص داد کدام یک از خودروها بهتر هستند؟
۵- سیستم عامل ویندوز متن باز نیست و به غیر از سازندگانش کسی نمی داند که دقیقا چگونه کار می کند. از این رو یکی از سیستم های عامل مورد مقایسه به خوبی شناخته شده نیست و نقاط مجهول زیادی دارد.

حال با توجه به این نکات سعی می کنیم بخش بسیار اندکی از تفاوت های بی شمار ویندوز و لینوکس را ذکر کنیم.

مجموعه هزینه برای مالکیت
مجموعه هزینه برای یک سیستم عامل، هزینه هایی است که سیستم عامل برای مشتری می تراشد. در واقع یک سیستم عامل به نگه داری نیازمند است. علاوه بر این که اگر سیستم عامل پیچیده باشد مشتری به زمان و آموزش نیازمند خواهد شد تا از سیستم عامل به خوبی بهره برداری کند. البته اگر یک سیستم عامل ناکارآمد باشد کاربر مجبور خواهد شد از امکانات اضافی و پرهزینه تری استفاده کند. سازنده ویندوز ادعا می کند مجموعه هزینه برای مالکیت ویندوز کمتر از مجموعه هزینه برای سیستم های عامل دیگر است. استفاده از سیستم عامل ویندوز آسان است. در سیستم های عامل سرور، نمونه های ویندوز بسیار ارزان تر تمام می شود. سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی سرورهای لینوکس، گران تر از سخت افزار های سرور ویندوز تمام می شود.

رایانه های شخصی
در یک آمار حدود نود و یک و نیم درصد رایانه های شخصی در ماه فوریه ۲۰۰۸ از ویندوز استفاده می کردند. در مقابل سهم لینوکس حدود هفت دهم درصد بود. تقریبا تمام سخت افزار های تولید شده در سال گذشته با سیستم عامل ویندوز هماهنگی دارند. البته تعداد کمی از این سخت افزار ها با سیستم عامل لینوکس ناهماهنگی دارد. اما بیشتر کاربران به استفاده از ویندوز تمایل نشان داده اند. ویندوز از طریق صفحه دسکتاپ ساده خود هدایت می شود. لینوکس نیز این قابلیت را دارد. خط فرمان لینوکس بسیار قدرتمند تر از خط فرمان ویندوز است. البته شاید کاربر معمولی در هیچ یک از این دو سیستم عامل از خط فرمان استفاده نکند. سیستم عامل ویندوز به علت بسته بودن متن کمتر آسیب می بیند و کاربر را درگیر کد برنامه ها نمی کند. در مقابل به علت باز بودن متن لینوکس می تواند به خوبی ایرادها را بر طرف کند، به شرطی که کاربر آن حرفه ای باشد.

راه اندازی
نصب و راه اندازی ویندوز به حدود ۲۰ دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارد. نصب و راه اندازی لینوکس به توجه به مدل های مختلف به ۶ دقیقه الی بیشتر از یک ساعت زمان نیاز دارد. بیشتر نمونه های لینوکس از واسط گرافیکی برای نصب استفاده می کنند در صورتی که بیشتر سیستم های عامل ویندوز از دو قسمت متنی و گرافیکی برای راه اندازی بهره می برند. بیشتر سیستم های عامل لینوکس درایور سخت افزارها را همراه خود نصب می کنند. در ویندوز لازم است بیشتر درایورها به طور جداگانه نصب شود.

پایداری
ویندوز بعد از شناسایی سخت افزار جدید یا گاهی بعد از نصب یک برنامه جدید به راه اندازی مجدد نیازمند است. لینوکس به ندرت به راه اندازی مجدد نیازمند می شود، علاوه بر این که در برخی نسخه های لینوکس فقط بخشی از سیستم عامل قابلیت راه اندازی مجدد شدن را دارد و کل سیستم عامل به طور کامل خاموش نمی شود. هر دو سیستم عامل بخشی را برای مدیریت پردازش ها و وظایف پردازنده در نظر گرفته اند.
در ویندوز و لینوکس می توان از هنگ کردن رایانه جلوگیری کرد. در صورتی که این دو سیستم عامل بر اثر یک خطا آسیب ببیند، سیستم عامل لینوکس قابلیت بیشتری برای تعمیر شدن و بازیابی اطلاعات از خود نشان می دهد. سیستم عامل لینوکس می تواند به خوبی چند سال بدون لحظه ای توقف به کار خود ادامه دهد، در مقابل به ندرت پیش می آید که یک سیستم عامل ویندوز بتواند بدون نیاز به راه اندازی مجدد یک یا دو سال روشن بماند. در حال حاظر در ۵ سرور از ۱۰ سرور بزرگ جهان از لینوکس استفاده می شود، در مقابل سهم ویندوز ۲ سرور است.

امنیت
در نیمه دوم سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۱ هزار بدافزار برای ویندوز شناسایی شده بود. در مقابل تنها ۸۰۰ بدافزار برای لینوکس شناخته شد. البته تعداد کاربران ویندوز صدها برابر بیشتر از کاربران لینوکس است. از این رو طبیعی است که ویروس های بیشتری برای سیستم عامل ویندوز ایجاد شده باشد. سازندگان لینوکس ادعا می کنند به علت متن باز بودن لینوکس خطاها و اشکالات آن خیلی زود شناسایی و برطرف می شود. در مقابل سازنده ویندوز ادعا می کند به علت بسته بودن متن ویندوز کسی نمی تواند به آن آسیب برساند.

منبع: بایت شماره ۳۰

2 دیدگاه در “پنجره های بسته یا درهای باز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.